Find Us Online At
iBookstore
Like Us
A programme by
Uzayda Bir Soda Gibi Etrafa Sıçramak
13 December 2011

Bir bardağın içerisindeki soda içeceğinin hareketi gibi, bu yeni uzay görüntüsünde de dev gaz ve toz bulutları ileriye ve geriye doğru çalkalanıyorlar. 

Görüntüde bir Gökada Kümesi olarak bilinen gökadalar topluluğu gösteriliyor. Sarı renkli bölgeler tekil gökadaları, mavi kısımlarsa görüntüdeki 30 milyon dererece ulaşan sıcak gazı gösteriyor!

Sıcak gazdan oluşan büyük sarmal küçük bir gökada kümesinin görüntünün merkezindeki daha büyük olanıyla çarpışması sırasında oluştu. Uzaydaki bunun gibi çarpışmalar öyle kısa süreli olmaz. Tersine, küçük gökada kümesi ileriye ve geriye doğru dans eder gibi büyük gökada kümesine yaklaşır, onu geçer, ve tekrar geriye döner. Bu her seferinde biraz daha yakınlaşarak çoğu gerçekleştirecek, ta ki, sonunda büyük Gökada Kümesi ile birleşene kadar.

Bu sırada, merkezdeki kümesinin sıcak gazıyla tehlikeli bir oyun oynanıyor. Küçük küme daha yakına geldikçe merkez kümenin sıcak gazı çekim etkisiyle onun üzerine çekilmektedir. Daha sonra küçük olan gökada kümesi merkezdekinin yanından geçtiği sırada, sıcak gazın çekildiği yön değişmekte ve merkeze geri dönmektedir. Basitçe, gaz ileriye ve geriye doğru hareket etmektedir, aynı bir bardağın içerisinde çalkalanan soda gibi!

İlginç Gerçek

Bu gökada kümesi o kadar uzaktır ki, resimlerini çeken biri yerdeki diğeri uzaydaki iki teleskopa ulaşması için 480 milyon yıl geçmiştir!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

Sloshing around in Space like a Soda!
Sloshing around in Space like a Soda!

Printer-friendly

PDF File
964.5 KB