Find Us Online At
iBookstore
Like Us
A programme by
Yazı mı Tura mı?
20 December 2011

Görüntüdeki gökadanın takma isminin Gümüş Para Gökadası olmasında bir terslik yok - yazı mı tura mı diye atılmış dev bir paraya benziyor! 'Para' aynı zamanda iyi cilalanmış ve parlak görünüyor, bu nedenle gökyüzündeki en parlak gökadalardan birine bakıyorsunuz.

Bu tür gökadalar şekillerinden dolayı Sarmal Gökada olarak adlandırılıyor: merkezi etrafında dolanan yıldızlar ve gazlardan oluşan 'kolları' bulunuyor. Samanyolu adlı bizim gökadamız da bir Sarmal Gökadadır.

Gökadaların sahip olduğu farklı şekiller vardır. Bazı gökadaların şekilleri beklenmedik şekildedir ve bunların hangi gruptan olduklarını söylemek zordur. Fakat bu önemli bir iş, çünkü gökadaların nasıl oluştukları hakkında gökbilimcilere yardımcı oluyor.

Bu yüzden gökbilimciler Gökada Bahçesi adlı bir web sitesi kurarak dünya genlindeki insanlardan uzay fotoğraflarında yer alan birçok gökadanın türlerini tespit etmek için yardım istiyorlar. Ve siz de yardımcı olabilirsiniz! Basitçe sitesine giderek talimatları takip edin.

Bilim adamlarının işlerinde halktan yardım istedikleri daha birçok web sitesi bulunuyor. Ve bunun bir parçası olan herkese Toplum Bilimcisi adı veriliyor! 

İlginç Gerçek

Şimdiye kadar 300,000'den fazla kişi Gökada Bahçesi'nin bir parçası oldu!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

Heads or Tails?
Heads or Tails?

Printer-friendly

PDF File
980.5 KB