Find Us Online At
iBookstore
Like Us
A programme by
Uzayda Hayali Bir Surat
1 February 2012

Hiç gökyüzündeki bulutlara bakarak onların benzediği şekilleri ve insan yüzlerini gördünüz mü? Aslında gökbilimciler aynı şeyi geceleyin gökyüzüne bakarak yapıyorlar. 

Uzayda gaz ve tozdan oluşan bu yeni uzay görüntüsüne bulutsu adı veriliyor. Yeni yıldızlar bir bulutsunun içinde doğuyorlar, bu yüzden bazen de buralara yıldız-oluşum bölgeleri deniyor. Yeni doğan yıldızlar oldukça sıcak oluyorlar ve bulutlardaki gazın parlamasına yol açıyorlar, bu sayede bizde onları teleskoplarla görebiliyoruz.

Bu uzay bulutlarından bazıları benzedikleri şekillerin isimlerini alıyor, örneğin gibi. Ama yukarıdaki görüntünün neden Gabriela Mistral Bulutsusu olarak isimlendirildiğini görebiliyor musunuz? İşte ipucu: görüntünün üzerine tıklayarak resmin tamamına bakın. Şimdi, bulutsunun sağ taraftaki pembe renkli bölgesine yakından bakın.

Ne görüyorsunuz? Bir insan yüzüne ait hatları görebiliyor musunuzu? Gökbilimciler bunun Şili'li ünlü şair Gabriela Mistral'in yüzüne benzetiyor. (Bulutsuyu şairin bir fotoğrafı ile karşılaştırmak için .) Hayal gibi! 

İlginç Gerçek

Şairle gökbilim arasındaki bağlantı ise daha güçlü, Gabriela Mistral bazı büyük teleskoplara ev sahipliği yapan Şili bölgesinde doğmuştur.

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

A Ghostly Face in Space
A Ghostly Face in Space

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB